Search
World Padel Tour

World Padel Tour Mexico Open – Results

Semifinals – Saturday

 

Women’s draw

14:15h – (3) Ortega/Gonzalez vs (2) Triay/Salazar6/7 5/7

18:15h – (1) Sanchez/Josemaria vs  (4) Llaguno/Riera – 

Men’s draw

P.O.2 Afternoon – (5) Stupaczuk/Lima vs (7) Gonzalez/Ruiz – 6/2 6/3

P.O.4 Afternoon – (4) Navarro/Juan Tello vs Chingotto/Garrido –


Quarterfinals – Friday

 

Women’s draw

10:15h – Saiz/Caldera vs (2) Triay/Salazar2/6 3/6

10:15h – (3) Ortega/Gonzalez vs (8) S. Alayeto/S. Alayeto – 7/6 6/2

P.O.2 Morning – (6) Marrero/Brea vs (4) Llaguno/Riera4/6 6/7

P.O.2 Morning – (1) Sanchez/Josemaria vs (7) Las Heras/Virseda – 1/6 6/3 6/2

Men’s draw

14:15 – Rubio/Arroyo vs (7) Gonzalez/Ruiz3/6 3/6

P.O.2 Afternoon – (5) Stupaczuk/Lima vs (8) Sanchez/Capra – 5/7 6/3 6/4

18:15h – (4) Navarro/Juan Tello vs (6) Di Nenno/Nieto – 7/5 4/6 6/3

P.O.4 Afternoon – Chingotto/Garrido vs Campagnolo/Sanz – 6/2 6/4


Round of 16 – Thursday

 

Women’s draw

10:15h – Caparros/Barrera vs (2) Triay/Salazar1/6 1/6

10:15h – Saiz/Caldera vs Guinart/Canovas – 3/6 6/3 6/2

10:15h – Goenaga/Villalba vs (8) S. Alayeto/S. Alayeto4/6 2/6

P.O.2 Morning – (3) Ortega/Gonzalez vs Cortiles/Bellver – 6/3 6/2

P.O.2 Morning – (6) Marrero/Brea vs Fernandez/Bidahorria – 6/1 6/1

P.O.2 Morning – Sainz/Araujo vs (4) Llaguno/Riera 1/6 4/6

14:15h – Ruiz/Pujals vs (1) Sanchez/Josemaria2/6 1/6

14:15h – Talavan/Icardo vs (7) Las Heras/Virseda0/6 4/6

Men’s draw

14:15 – (5) Stupaczuk/Lima vs Rico/Gutierrez – 6/2 6/4

P.O.2 Afternoon – Yanguas/Lamperti vs (7) Gonzalez/Ruiz4/6 2/6

P.O.2 Afternoon – (6) Di Nenno/Nieto vs Ramirez/Marcos – 6/3 6/2

P.O.2 Afternoon – (8) Sanchez/Capra vs Garcia/Piñeiro – 6/1 6/3

18:15h – (4) Navarro/Juan Tello vs G. Diestro/Fernandez – 6/3 7/6

18:15h – Chingotto/Garrido vs Gil/Moyano – 6/3 6/7 6/3

P.O.4 Afternoon – (2) Gutierrez/Tapia vs Campagnolo/Sanz – 4/6 6/4 1/6


Round of 32 – Wednesday

 

Women’s draw

10:15h – Navarro/Jensen vs (8) S. Alayeto/S. Alayeto 4/6 6/2 4/6

10:15h – Goenaga/ Villalba vs Martinez/Soriano – 7/6 5/7 6/2

P.O.2 Morning – Rufo/Mesa vs Cortiles/Bellver – WO

14:15h – Martinez/Carnicero vs (7) Las Heras/Virseda3/6 4/6

14:15h – Talavan/Icardo vs Collombon/Castello – 3/6 7/5 6/2

18:15h – Ruiz/Pujals vs Cabrejas/Fernandes – 6/2 7/6

Men’s draw

10:15h – Gil/Moyano vs Lijo/Ruiz – 6/2 6/2

P.O.2 Morning – Semmler/Sanchez vs Garrido/Chingotto7/6 6/7 4/6

P.O.2 Morning – Ruiz/Bergamini vs Ramirez/Marcos6/2 6/7 4/6

14:15h – (8) Sanchez/Capra vs Garcia/Barahona – 6/4 6/1

P.O.2 Afternoon – Campagnolo/Sanz vs G. Silingo/Belluati – 6/2 7/5

P.O.4 Afternoon – Bejarano/Barrientos vs Garcia/S. Piñeiro1/6 4/6


Round of 32 – Tuesday

 

Women’s draw

10:15h – (5) Iglesias/Osoro vs Canovas/Guinart4/6 6/2 3/6

10:15h – Saiz/Caldera vs Orsi/Sharifova – 2/6 7/5 6/3

P.O.2 Morning – Fernandez/Bidahorria vs Navarro/Rodriguez – 7/6 6/7 7/5

14:15h – (6) Marrero/Brea vs Merino/Alonso (WO)

14:15h – Nogueira/Martinez vs Sainz/Araujo2/6 6/3 1/6

18:15h – Caparros/Barrera vs Snider/Rullan – 6/1 6/0

Men’s draw

10:15h – Fernandez/Diestro vs Alba/Perino – 3/6 6/1 7/5

14:15h – Muñoz/Vilariño vs Yanguas/Lamperti4/6 6/7

P.O.2 Afternoon – Ruiz/Oria vs Rubio/Arroyo4/6 7/5 3/6

P.O.2 Afternoon – Padilla/Mendez vs Gutierrez/Rico2/6 0/6

The article is about: